V Istrii chodí na houby psi, samozřejmě ti vycvičení

Na houby se tam nechodí jen s košíkem a nožem. Je třeba mít s sebou vycvičeného psa. A když se zadaří, hurá na burzu. Za pěkný kousek je ještě hezčí částka. Vítejte v Istrii, v Motovunském lese u městečka Livade.

Lanýže rostou pod zemí, někdy i v třiceticentimetrové hloubce. Když psi nějaký vyčmuchají, lovec je nechá odhrabat jen malou vrstvu hlíny. Dál už pokračuje sám a lopatkou drahocenný lanýž opatrně vyhrabe. Psi, kteří lanýže hledají, se lovu těchto vzácných hub cvičí už od malička. Každý hledač má své osvědčené způsoby. Většina se ale shoduje, že s výukou je třeba začít už u zhruba tříměsíčních štěňat, které nejprve čichají k lanýžovým drobkům a postupem času se učí je nacházet i pod zemí, byť třeba jen pět centimetrů pod povrchem. Později už se psi učí hledat přímo v lese společně se staršími, zkušenými psy. 

Bývaly doby, kdy lanýže hledala vycvičená prasata. Mají velmi dobrý čich, a navíc lanýže, stejně jako lidé, ráda jí. A v tom byl právě kámen úrazu. Velice často se stávalo, že lidský doprovod nestihl včas zareagovat a prase-hledač kýžený plod sluplo jako malinu. A ti i přesto, že mělo zavázanou tlamu. Proto se k hledání začali cvičit psi, kteří tuto houbu v oblibě až tak nemají.

Příběh, který se stal
Psal se rok 1999. Bylo 2. listopadu. Jaké bylo počasí, to netušíme. Víme je, že jistý pan Giancarlo Zigante šel se svou fenkou Dianou podívat se do lesa, zda něco neroste. Kdo ví, na co myslel či jakou měl náladu. Jisté je, že Diana náhle začala divoce štěkat a rozběhla se lesem. Její vzrušení se přeneslo i na pána. Běžel za ní, a to už viděl, jak začíná hrabat v zemi. Opatrně ji odstavil stranou. V tu chvíli netušil, jak moc se mu po této události změní život. Ale když rukama zajel pod zem, srdce se mu muselo zastavit. S velkou obratností vyndal obrovský lanýž. Tak velký, jaký se najde jen jednou za mnoho desítek, možná i stovek let. Vážil totiž 1,31 kg. „Tento nález změnil Giancarlu Zigante život. Nejen, že si vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů, ale rozjelo mu podnikání. Tento nález ho totiž proslavil a jeho doposud malou firmu pozvedl na světovou úroveň,“ vysvětlil…….., která/ý má v Boutique Gurmán na starost právě výrobky z Chorvatska. Jestli se ptáte, co asi pan Zigante se svým unikátním lanýžem udělal, jestli jej prodal za mnoho tisíc EUR, možná budete překvapeni. Prostě pozval na sto lidí a uvařil jim vynikající večeři. Možná právě to mu přineslo tolik štěstí... .

Co je to ten lanýž?
Možná se budete divit, ale je stále mnoho lidí, co si při vyslovení slova lanýž představí čokoládu. Další, neméně početná skupina, je přesvědčena, že lanýže si mohou dovolit jen nejbohatší lidé světa. Obojí, pokud budete číst dále, vám vyvrátíme. Lanýže jsou houby z rodu Tuberaceae a patří do rodiny mykorhizních hub. Plodnice se obvykle vyvíjí pět až 30 centimetrů pod zemí. Velkost hlízy je různá. Většinou jsou velké jako větší žalud až středně velké jablko. Lanýže vzhledem trochu připomínají brambory. Mají tužší slupku, ale vnitřek je krásně měkký, krémovitý. Gurmáni oceňují jejich nenapodobitelné aroma a skvělou chuť. A navíc, lanýže jsou považovány za „zaručené“ afrodiziakum. „Co se týče samotného sběru, tak konkrétně Chorvaté používají speciálně vycvičené psy, kteří lanýž najdou podle čichu a upozorní houbaře. Ten jej vykope speciální motyčkou, ale musí si počínat velmi opatrně, aby houbu nepoškodil. V Istrii rostou od podzimu až do ledna či února.