Na lanýže můžete i do sýráren Boutique Gurmán

Pokud si chcete poprvé pochutnat na lanýžích a nechcete je naslepo objednávat přes e-shop, můžete se stavit do sýráren Boutique Gurmán ve Frýdku-Místku. V Ostravě pak lanýže nakoupíte ve třech sýrárnách Boutique Gurmán Avion Shopping Park, Ostrava-Poruba a Tesco Harabová.

Na e-shopu si u nás můžete objednat, co je libo. V případě, že se ocitnete ve Frýdku-Místku či v Ostravě, neváhejte a navštivte sýrárny Boutique Gurmán. Je v nich obdobný sortiment, a hlavně zkušení prodavači, kteří vám k lanýžům rádi sdělí spoustu podrobností. Navíc vám nabídnou i sýry s lanýži, ale ne jen to. V sýrárnách naleznete i tradiční istrijskou sušenou klobásu doplněnou černými lanýži, takže se na vlastní chuť i čich přesvědčíte, jak vlastně nejdražší houba chutná a jak voní. Popsat totiž slovy, jak to s nimi na jazyku je, je velice náročné. „Říci to slovy je téměř nemožné. Cítíme ořech, řepu, zemitou pachuť, trochu houby. Chuť je ale příjemná, decentní,“ shodují se šéfkuchaři z celého světa. 

Lanýž se nevaří, nesmaží ani jinak neupravuje. Strouhá se na speciálním struhadle a konzumuje čerstvý. Nejvíc aromatickou až štiplavou vůni má v prvních sekundách. Pak rychle vyprchává. Není nepříjemná, ale přirovnat se k ničemu nedá. Houby jsou občas dokonce cítit po benzinu nebo po plynu. Ty motovunské z Istrii prý i trochu po česneku. Pokud vám zachutnají, pak vězte, že jste našli lásku svého života.