Podle legendy žili kdysi v Motovunském lese na Istrii obři. Údajně milovali jednu delikatesu, která v krásných lesích, na rozdíl od obrů, zůstala dodnes – lanýže. A právě lanýžové slavnosti jsou tady.

Zigante Truffle Days 2017, tak se jmenuje akce, která probíhá po 10 víkendů na loukách v okolí istrijského městě Livade. Pokud se chcete dozvědět vše o lanýžích a k tomu si pořádně pochutnat, nenechte si tuto akci ujít. Začíná v sobotu 16. září ve 13 hodin a končí v neděli 19. listopadu.
Během lanýžového festivalu zažijí návštěvníci spoustu zajímavých akcí. Mohou se podívat, jak se hledají v lesích lanýže za pomocí psů. Nejlepší šéfkuchaři ukážou, jak se s lanýži vaří. Poradí, jak s nimi pracovat i jak je uchovávat. Proběhnou workshopy vaření, veletrhy vín i tradičních delikates z istrijského poloostrova. Lidé ochutnají místní produkty, jako například sýry, pršuta a samozřejmě lanýže a delikatesy, které tyto jedineční houby obsahují.  Třešinkou na dortu bývají dražby lanýžů.

Lanýžové dny uprostřed Motovunského lesa navštěvují lidé z celého světa. Přidejte se letos k nim. Pokud vám to náhodou nevyjde, stavte se do našich sýráren. Objevíte v nich lanýžové dobroty dovezené přímo z Livade.